(Фото) Вистински убавец: Ова е новото „Фиќо“

t

Италијанската патека Монца ја прославува 100-годишнината на фирмата за заштита на автомобилски брендови – „Стелантис херитиџ“, со специјална комеморација на „фиќото“ којшто постави голем број рекорди на ова легендарно место и ја популаризираше марката „Абарт“.

„Абарт класиче 500 рекорд Монца ’58“ е специјален автомобил заснован на „Фиат 500“ од 1970 година, но приспособен за да изгледа како првиот модел модифициран од „Абарт“, којшто собори шест рекорди за брзина и издржливост во февруари 1958., на старата конфигурација на патеката. Новиот автомобил е обоен во зелено, има предна решетка и лого на „Абарт“, карбонска шасија позајмена од спортскиот „Алфа Ромео 4Ц“, фарови и цврста покривна плоча којашто го заменува платнениот покрив. Сепак, репликата е доста убедлива, внатре со волан од дрво, посовремена контролната табла, а поставено е само едно спортско седиште.

Позади има двоцилиндричен мотор со работна зафатнина зголемена на 595 кубика, што развива повеќе од 18 коњски сили и брзина над 98 км/ч, а е блиску до 26 КС и 118 км/ч постигнати од рекордерот од 1958 година.

Новиот автомобил е изложен на саемот „Автокласика“ во Милано, Италија. „Абарт“ ќе произведе вкупно шест примероци

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хајредини: Бектеши и во делот на лебот…

Екс министерот за финансии Џевдет ХАјредини во…

Агелер: Сите кои прават притисок, закани или…

Сите кои прават притисок, закани или корумптивни…

На кого ветувал Мицкоски промена на Уставот?!

„Трет ден трае молкот на Христијан Мицкоски…

Паникa во Британија, властите издадоа предупредување: Смртоносна…

Избувнувањето на стрептокока А во Велика Британија…

Инвазија: Нов бугарски клуб, овојпат во Кавадарци!

На 11 декември во Кавадарци ќе биде…