Објавено на:

(Фото) “Ви претстојат уште многу успеси”: Шојгу додели признанија на војниците кои покажале херојство во Украина

t

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу им додели признанија на војниците кои покажале херојство додека извршувале задачи во Донбас, соопшти Министерството за одбрана.


„Министерот за одбрана на Руската Федерација, генералот на армијата Сергеј Шојгу, им додели државни награди: медал Златна ѕвезда на Херојот на Руската Федерација и Орден за храброст на руските војници кои покажаа херојство и посветеност во извршувањето на борбените задачи за време на специјална воена операција“, се вели во пораката.
Шојгу изрази доверба во вооружените сили на Руската Федерација во Донбас.

„Сигурен сум во вас, ви претстојат уште многу славни дела во корист на нашата татковина, вооружените сили и воздухопловните трупи, честитки“, рече Шојгу.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) “Србија има моќен сојузник”: Како Русија…

Русија со оружје им помага на браќата…

Дури сега ќе биде пекол: Си Џипинг…

Кинескиот лидер нареди да се подготви армијата…

(Фото) Почна …Кинеската армија до своите војници:…

Кинеската армија објави порака: Подгответе се за…

(Видео) Француски поручник од фронтот: Ќе го…

Вишиот поручник на француската армија Франсоа Модам…

Американците не сакаат да служат во Армијата:…

Министерството за одбрана на САД планира да…