(Фото галерија) Бомба од Русија: Во Украина се произведувало биолошко оружје – Видете ги деталите

t

Документите, кои руската страна ги добила од вработените во украинските биолошки лаборатории, потврдуваат дека компонентите на биолошкото оружје се развиени во Украина во непосредна близина на Русија, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.


„Добиените документи потврдуваат дека развојот на компонентите на биолошкото оружје е извршен во украински биолошки лаборатории, во непосредна близина на руска територија“, рече Конашенков.Според него, Киев итно ги прикрил трагите од воено-биолошката програма што се спроведува во Украина и која ја финансира Пентагон.

“Докази за итно уништување на траги од воено-биолошката програма што ја спроведува во Украина режимот во Киев, а која ја финансира Министерството за одбрана на САД, соопшти руското Министерство за одбрана.

Министерството за одбрана на Руската Федерација го објави упатството на Министерството за здравство на Украина за уништување на патогени и акти на уништување во биолошките лаборатории на Полтава и Харков.

Вработените во украинските биолошки лаборатории на 24 февруари доставија документи за уништување на особено опасните причинители на чума и антракс.” – стои во описот на документите кои ги објави РИА Новости.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

CNN: САД ќе испрати во Украина ракетни…

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена…

(Видео) Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Украина го спречи обвинетиот Порошенко да учествува…

– Поранешниот украински претседател Петро Порошенко се…