Објавено на:

(Фото галерија) “Колонијални непријатели”: Јамајканците со “достоен пречек” за британското кралско семејство

t

„Колонијални непријатели“: Јамајканските демонстранти бараат извинување од кралското семејство.

Коалицијата на јамајкански активисти, политичари и бизнисмени ги повика војводата и војвотката од Кембриџ да се искупат за колонијализмот за време на нивната турнеја на Карибите.

Во отвореното писмо до кралската двојка, „Advocates Network“ тврди дека „нема причина да се слават 70 години од искачувањето на вашата баба на британскиот престол, бидејќи нејзиното раководство и лидерството на нејзините претходници, ја овековечиле најголемата трагедија за човековите права во историјата на човештвото“.

Активистите побараа британската монархија да плати репарации за „експлоатацијата на домородното население на Јамајка… ропството на Африканците“, и планираа да организираат протести поради кралската посета на земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото галерија) “Колонијални непријатели”: Јамајканците со “достоен…

„Колонијални непријатели“: Јамајканските демонстранти бараат извинување од…

Дали семејството на Путин се крие во…

Владимир Путин ги сокрил членовите на своето…

Се скарал со семејството, се заканувал па…

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за…

Го врзувале ментално оболениот син, починал откако…

Јапонската полиција уапси тричлено семејство поради врзување…

Ни со две минимални плати не може…

Потрошувачката кошничка за четиричлено семејство што ја…