(Фото галерија) Скопје и годинава на традиционален начин го прослави големиот христијански празник Богојавление – Водици

t

Православните верници ширум Македонија и во Скопје денеска на тадиционален начин го одбележаа големиот празник Богојавление-Водици.

Со централната церемонија во Скопје чиноначелствуваше поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан.

Најсреќен меѓу верниците годнава беше Кристијан Нинески кој беше даруван од страна на г.г. Стефан, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и кумот на овогодинешната прослава.

Во продолжение фотографии од централната церемонија во Скопје:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…

Екипите на Водовод и канализација спроведоа активности…

Екипите на сектор Водовод во текот на…

Посебен сообраќаен режим поради завршни активности за…

На булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот…

И не им доаѓа паметот: 334 казни…

– Секторот за внатрешни работи Скопје вчера…