Објавено на:

(Фото) Големи протести на Србите на Северот на Косово

t

Во центарот на Северна Митровица, десетици илјади граѓани мирно протестираат поради фактот што премиерот на Косово Албин Курти им ги ускратува основните човекови права.

На чело на колоната беше развиен голем транспарент на кој пишуваше: „Курти, го уништи бриселскиот договор, уништи се!“

Она што е најактуелно е фактот што Курти одбива да им дозволи на српските граѓани да гласаат на претстојните избори на 3 април.

Ова се најголемите српски протести на северот на Косово досега.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Едно лице е приведено: Детали за вчерашната…

Во полициска акциска контрола во угостителски објекти…

Османи тврди: Историската комисија со Бугарија не…

Најодговорно тврдам дека македонско-бугарско историска Комисија не…

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Албанскиот претседател: Го замолив Папата да го…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, кој беше во…

Османи повикува да се здружиме и да…

Наредните години се години на расчистување конечно…