Објавено на:

(Фото) Градоначалникот на Чернихив до Германците: Русите ги уништија гробовите на вашите дедовци нацисти – градот се брише од лицето на земјата

t

Изјава на градоначалникот на Чернихив (Украина) Владислав Атрошенко:

„Нашиот град се брише од лицето на земјата, тоа го направија само нацистите. Овде во Чернигов има гробишта на германски војници кои загинале за време на Втората светска војна. Ние ги одржуваме тие гробишта. Сакам Германците да го слушнат ова, Русија, која сè уште ја поддржувате, ги бомбардира гробовите на вашите дедовци“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Следува енергетска драма: Германија има гас за…

Најголемата економија во ЕУ има гас до…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Скандал ја тресе Германија: Шолц негира дека…

Германскиот канцелар Олаф Шолц, за време на…