Објавено на:

(Фото) Двајца Американци ранети во Украина: Гаѓале руски тенк па ги погодил артилериски оган

t

Двајца американски војници кои се борат на страната на Украина се тешко ранети во артилериски напад во близина на градот Орикив во областа Запорожје.

Станува збор за двајца американски воени ветерани, Манус МекЕфри и Пол Греј, кои заедно дејствувале како тим кој стрелал противтенковски проектили од типот „Џавелин“ кон руски тенкови во моментот кога биле погодени од артилериски оган, објави новинарот, Нолан Питерсон.

Според новинарот, МекЕфри се здобил со рани од шрапнели на лицето, главата и торзото, додека Греј го повредил стапалото кога врз него се урнал бетонски ѕид, погоден од гранатите.

Двајцата се во болница – вели Питерсон, кој објави и нивна снимка од местото на настанот, односно нивната евакуација кон болница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…