(Фото) Делегација на Град Скопје предводена од заменик градоначалникот Трајановски положи свежо свеќе пред споменикот “Ослободители”

t

Делегација од Град Скопје, предводена од Заменик Градоначалникот Александар Трајановски и Секретарот Зоран Глигоров, во чест на одбележувањето на државниот празник Денот на народното востание – 11-ти Октомври, денеска положија цвеќе пред Споменикот Ослободители на Скопје на платото пред Владата на РМ. 11 Октомври, Денот на народното востание, ден кој е симбол на големата победа базирана на вредностите на слободата и човечкото достоинство.


Сенародна борба против фашистичкиот окупатор е пример за пркос и желбата да се опстои на вредностите во кои искрено се верува.


На овој ден , како и многупати претходно, ја потврдивме и означивме својата повеќевековна борба за самобитноста и самостојноста на Македонија. Прославувајќи го овој ден и сеќавајќи се на жртвите, ние со чест и благодарност се поклонуваме пред ваквата борба и пред олтарот на сите паднати борци за слободна и самостојна Македонија, и продолжуваме со нашите заложби и труд за продолжување на мисијата која значи постојано создавање на нови дела и вредности.


Со оваа борба нашиот народ на најдобар можен начин го докажа својот државотворен капацитет и право на изградба на самостојна, суверена и слободна држава.

Прославувајќи го 11 Октомври, оддаваме почит кон славното дело на нашата историја, но во исто време се инспирираме за успех, истрајност и лична жртва за напредокот и развојот на современа држава.

Нека ни е честит и вековит општонародниот празник 11 Октомври!
Нека ни е успешна и вечна Татковината! – велат од Град Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да беше Ленин – Сталин со Квиско…

Да беше Ленин Сталин во 2018-та ќе…

Болна работа: Малолетник од Скопје силувал малолетничка

Денеска (28.11.2022) во 02.20 часот, полициски службеници…

Лишени од слобода крадци од Скопје

По преземени оперативни мерки и активности од…

Денеска во центарот на Скопје се отвара…

Денеска во Скопје со церемонија која ќе…

Што се случува со децата? Скопјанец прјавил…

Жител на Скопје вчеравечер пријавил дека неговиот…