Објавено на:

(Фото) Детална мапа од воените дејствија во Украина

t

Карта на воени операции во Украина до вечерта на 05.03.2022 година.

Тоа беше најмирниот ден од почетокот на операцијата. Можеби режимот на прекин на огнот влијаеше.


Мапиран е хуманитарниот коридор по кој на крајот никој не беше евакуиран.

Од непријателствата, ги забележуваме во југозападниот правец битките во насока Вознесенск-Первомаиск, во оваа област беа потврдени информации за употреба на десантни сили од страна на руската армија.

Во југоисточниот дел на руските сили на ДПР се движат кон север, приближувајќи се до Гулјаиполе.

Прецизен удар го уништи Вселенскиот контролен центар на вооружените сили на Украина во Великодонское, регионот Одеса.

На запад руската војска напредува кон Киев, таму се концентрирани многу сили. Вреди да се спомене дека двете страни денеска пријавија соборен авион. Судејќи по колоните возила на видеото од Ирпен, градот денеска е под наша контрола.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

Претседателот на кримскиот парламент: Ослободените украински територии…

Претседателот на кримскиот парламент Владимир Константинов ги…

(Видео) Командата не’ предаде, нема муниција, нема…

Потресно видео се појави на You Tube…

Лукашенко: Веќе се формирани единици од илјадници…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Соборивме три…

Руската армија во текот на ноќта собори…