Објавено на:

(Фото) Детална мапа од воените дејствија во Украина

t

Карта на воени операции во Украина до вечерта на 05.03.2022 година.

Тоа беше најмирниот ден од почетокот на операцијата. Можеби режимот на прекин на огнот влијаеше.


Мапиран е хуманитарниот коридор по кој на крајот никој не беше евакуиран.

Од непријателствата, ги забележуваме во југозападниот правец битките во насока Вознесенск-Первомаиск, во оваа област беа потврдени информации за употреба на десантни сили од страна на руската армија.

Во југоисточниот дел на руските сили на ДПР се движат кон север, приближувајќи се до Гулјаиполе.

Прецизен удар го уништи Вселенскиот контролен центар на вооружените сили на Украина во Великодонское, регионот Одеса.

На запад руската војска напредува кон Киев, таму се концентрирани многу сили. Вреди да се спомене дека двете страни денеска пријавија соборен авион. Судејќи по колоните возила на видеото од Ирпен, градот денеска е под наша контрола.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

На Украина им се брза: Зеленски бара…

Украина прифатила дека членството во НАТО повеќе…

Унгарија смета дека брз прекин на огнот…

Унгарија повика на итни мировни преговори за…