Објавено на:

(Фото) Донбас во оган: Километарски фронт, Русите напаѓаат неколку градови истовремено

t

„Донбас во оган“: Рускиот блогер од Украина Јури Подољака во својот дневник ја опишува моменталната ситуација на фронтот.

Рано утринава стигна веста дека е кренат во воздух мостот на реката Лугањ, во месноста Светлодар, а потоа дојде веста дека руската војска направила пробив на тој дел од фронтот.


Околу пладне стигна веста дека е нападнат градот Лиман. Во овој момент половина град е веќе ослободен.

Во исто време, во областа Попасна, руската армија ги заврши борбите за Тошковка и успешно напредува во областа Золотово.

Руската авијација и артилерија се многу активни во областа Соледар и Бахмут, силите полека напредуваат во тој клучен правец.

Нешто појужно, во областа Горловка и Авдеевка, од утрото во сериозна офанзива е и руската армија, пишува блогерот.

Во продолжение неговата карта на воени дејствија:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…