(Фото) Започна протестот на ССМ, поставени 120 столчиња пред Собранието

t

Сојузот на синдикатите на Македонија на својот Фејсбук профил објави слика со столчиња наредени пред Собранието на Македонија со што го започнаа денешниот штрајк.

120 СТОЛЧИЊА НА ТОПЛО НА УЛИЦА… АКО МОЖЕШ, ПРИКЛУЧИ СЕ ВО 10, ова е мотото на синдикалците.

Членовите на ССМ бараат линеарно зголемување на платите на вработените во јавниот сектор за 2.806 денари и враќање на правото за регрес на годишен одмор од 2023 година.

Работниот процес нема да го прекинат само 10 отсто од вработените, кои ќе работат на итните случаи, додека останатите ќе го одржат штрајкот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НАЈДЕНА БОМБА во основно училиште во Смедерево…

Експлозивна направа е пронајдена во ОУ „Бранислав…

РУСИЈА ЌЕ БАРА ОШТЕТА ЗА САБОТАЖИТЕ НА…

Северен тек 1 беше ставен во функција…

ДУИ ќе продолжи да биде гарант за…

Да се биде три години дел од…

Мечка предизвика несреќа на автопатот Тетово-Скопје

Ноќеска (27 март), четириесетина минути по полноќ,…

Од полноќ, нови цени на горивата

Дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат…