(Фото) Започна протестот на ССМ, поставени 120 столчиња пред Собранието

t

Сојузот на синдикатите на Македонија на својот Фејсбук профил објави слика со столчиња наредени пред Собранието на Македонија со што го започнаа денешниот штрајк.

120 СТОЛЧИЊА НА ТОПЛО НА УЛИЦА… АКО МОЖЕШ, ПРИКЛУЧИ СЕ ВО 10, ова е мотото на синдикалците.

Членовите на ССМ бараат линеарно зголемување на платите на вработените во јавниот сектор за 2.806 денари и враќање на правото за регрес на годишен одмор од 2023 година.

Работниот процес нема да го прекинат само 10 отсто од вработените, кои ќе работат на итните случаи, додека останатите ќе го одржат штрајкот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

При претрес во Валандово пронајдени марихуана, семки…

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи…

Ѓоковиќ ја откри целта на неговата организација

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ во моментов…

Охридските нуркачи од Центарот „Амфора“ го развиорија…

Професионална екипа од Нуркачкиот центар „Амфора“ од…

Приведени двајца насилници што нападнаа продавач кај…

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал…

КАКВИ СОВЕТИ ОЧЕКУВА ОД ФУДБАЛЕРОТ? Зеленски го…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го назначи…