Објавено на:

(Фото) Илјадници луѓе во Белград излегоа на парадата за заштита на семејните вредности и традицијата, а против ЛГБТ

t

Неколку илјади луѓе излегоа во вечерва во српската престолнина Белград на поворка од верници за поддршка на традиционалните семејни вредности, на социјалните мрежи беа објавени фотографии и видеа од учесниците на поворката.


Сојузот на православните жени и нивните истомисленици во пресрет на социјалните мрежи објавија апел до верниците да учествуваат во недела навечер во поворката од зградата на Патријаршијата во центарот на Белград до црквата Свети Марко во центарот на градот, минатото парламентот, градското собрание и администрација и претседателската резиденција. Шефот на парламентарната партија Заветники, Милица Џурџевич, на социјалните мрежи објави видео од илјадници граѓани со деца, национални знамиња и икони како шетаат во долга колона по централните улици на главниот град на Србија.


„Во одбрана на Србија, семејството, децата, училиштата и светилиштата од најавеното содомитско понижување, кое агресивно ни го наметнуваат и го спроведуваат домашни и светски ЛГБТ активисти. Со поворка и молитва, како црковно-народна катедрала стоиме за одбрана на Србија зад знамето на Свети Сава и Свети Теодор Вршацки“, се вели во повикот до поворката.


Организаторите на акцијата истакнаа дека со резиденција во градот Вршац добиле благослов од банатскиот владика Никанор, кој претходно јавно ги осуди и анатемисираше сите организатори и учесници на Европрајд што се очекува од 12 до 18 септември во Белград.

Во исто време, српскиот претседател Александар Вучиќ постојано го истакна своето разбирање за позицијата на Српската православна црква, како и фактот дека властите сè уште не издале официјална дозвола за одржување на сеевропска геј парада во Србија во септември. и дека тој самиот не оди на такви настани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Врие од полиција: Дојави за бомби на…

Белградската полиција добила дојави за поставени бомби…

Хаос на белградскиот аеродром: Нови дојави за…

Дојави за бомби на белградскиот аеродром денеска…

Криза и во Србија: Белград го одложува…

Утринава на Градскиот совет донесовме одлука за…

Монах приведен на протестите против “Европрајд” во…

Конфронтацијата меѓу противниците на Прајд и полицијата…

(Видео) ХАОС во Белград: Полицијата не може…

Полицијата околу пладне го затвори Булеварот "Крал…