(Фото) И “Здравствен дом Скопје” ќе протестира на први мај

t

Јавната здравствена установа „Здравствен дом Скопје“ најавува протест за достоинствена плата на 1 мај. Синдикалната организација на ЈЗУ „Здравствен дом Скопје“ , Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална работа и Сојузот на синдикати на Македонија го повикаа членството на 1 мај да излезе на протест.

„Повик до сите колеги и колешки од сите останати здравствени установи да ни се придружат на големиот синдикален протест за исполнување на барањата поднесени од ССМ и Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална работа до надлежното Министерство. Овој пат заборавете на излети и скари, имаме побитни работи за решавање на нашата егзистенција. Немојте за еден ден да ги ризикувате останатите денови и можности за покачување на платите кои се енормно ниски поради големите поскапувања. Размислете убаво дали треба да излеземе сите заедно компактни и сплотени и да се избориме за нашите права или ќе одите по излети, на скари и пијанки“, стои во повикот.

Синдикатите повикуваат на компактност, единственост и лично присуство за остварување на барањата наместо да се чека некој друг да ја заврши работата за потоа да се негодува и да се демонстрира незадоволство.

Протестот ќе се одржи вo недела на Први мај. Собирот ќе биде во 12.00 часот пред Сојузот на синдикати на Македонија проти големиот паркинг кај Градскиот трговски центар.

Сојузот на синдикати на Македонија пред три дена ги повика на протест на Први мај, Денот на трудот, сите работници за усогласување на платите со минималната плата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…

Екипите на Водовод и канализација спроведоа активности…

Екипите на сектор Водовод во текот на…

Посебен сообраќаен режим поради завршни активности за…

На булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот…

И не им доаѓа паметот: 334 казни…

– Секторот за внатрешни работи Скопје вчера…