(Фото) Кај е Гоце? Нека стане, го предадоа! – Го виде ли Ковачевски овој транспарент на трибините?

t

Вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Бугарија помина во тензична атмосфера и за жал заврши со пораз на македонската репрезентација.

Македонските навивачи од трибините постојано ги бодреа нашите фудбалери, а наввачите беа доста креативни па донесоа низа транспаренти со пораки за Бугарите.

Спортот може треба да се одвои од политиката, ама Македонците вчерашниот натпревар го видоа како можност да покажат дека бугарските фашистички ставови, негирања на македонскиот народ, јазик и историја нема да поминат во Македонија.

Меѓу многуте знамиња и транспаренти се издвојува еден, со Гоце Делчев на кој пишува “Кај е Гоце? Нека стане, го предадоа!”.

Натпреварот од трибините го следеа и прмиерот Ковачевски заедно со генералниот секреар на СДСМ, Зечевиќ и поранешниот градоначалник на Скопје, Шилегов.

Се надеваме дека и тие внимателно ги следеа скандирањата на македонските навивачи, пеењето на химната и “Едно име имаме”, а и дека го забележале овој транспарент.

Македонците упатија јасна порака и до домашните власти и до Бугарија и цел свет!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И ова го има: Откриена подземна лабораторија…

Во близина на селото Асеновец во Бугарија,…

Паника во Бугарија: Десетици дојави за бомби…

Десетици училишта во Софија, Варна и Бургас…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…