(Фото) Кај е Гоце? Нека стане, го предадоа! – Го виде ли Ковачевски овој транспарент на трибините?

t

Вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Бугарија помина во тензична атмосфера и за жал заврши со пораз на македонската репрезентација.

Македонските навивачи од трибините постојано ги бодреа нашите фудбалери, а наввачите беа доста креативни па донесоа низа транспаренти со пораки за Бугарите.

Спортот може треба да се одвои од политиката, ама Македонците вчерашниот натпревар го видоа како можност да покажат дека бугарските фашистички ставови, негирања на македонскиот народ, јазик и историја нема да поминат во Македонија.

Меѓу многуте знамиња и транспаренти се издвојува еден, со Гоце Делчев на кој пишува “Кај е Гоце? Нека стане, го предадоа!”.

Натпреварот од трибините го следеа и прмиерот Ковачевски заедно со генералниот секреар на СДСМ, Зечевиќ и поранешниот градоначалник на Скопје, Шилегов.

Се надеваме дека и тие внимателно ги следеа скандирањата на македонските навивачи, пеењето на химната и “Едно име имаме”, а и дека го забележале овој транспарент.

Македонците упатија јасна порака и до домашните власти и до Бугарија и цел свет!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата повикува на ДЕЈТОНИЗАЦИЈА на Македонија, ќе…

Двојазичните униформи се спротивни на амандманот пет…

Дојавите за бомби во Бугарија ги праќаат…

„Во РМ уште во октомври минатата година…

Влада “мало сутра”: Шест дена пред изборите,…

Шест дена пред претстојните предвремени парламентарни избори…

Продолжува ли Христијан Пендиков да бега од…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Македонско сценарио во Бугарија: Дојави за бомби…

Нови закани за бомби денеска се примени…