(Фото) Ковачевски зема поголема плата од Заев – Колкави примања имаат останатите министри?

t

Владата ги објави примањата на премиерот Ковачевски и останатите членови на Владата.

Виско на ранг листата е премиерот со примања од 88. 260 денари нето плата. Меѓу министрите со највисоки примања е Оливер Спасовски кој месечно добива 86.324 денари. 

Ковачевски добива основна плата од 78.896 денари  како и поранешниот премиер Заев со тоа што Ковачевски за минат труд добива 9,364 денари, а Заев имаше помал износ за минат труд и малку помала плата.

Основната плата на сите министри е 65.026 денари, а варијациите се поради ставката минат труд. На министерот за внатрешни работи му се утврдува зголемување за 20 проценти на платата утврдена за извршување на функцијат па , затоа Спасовски има најголема плата во редовите на министрите. 

Меѓу вицепремиерите, највисока плата зема вицепремиерката, Славица Грковска 73.045 денари, потоа вицепремиерот Фатмир Битиќи со нето плата од 71.762 денари. 

Нешто помала плата зема Артан Груби и тоа 70.478 денари а додека Бојан Маричиќ помеѓу вицепремерите котира најниско со плата од 69.197 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија на 85-то место на светскиот индекс…

На меѓународниот индекс за перцепција на корупцијата…

Стотици животи на болните од рак зависат…

Акцелераторот за зрачење на болните од рак…

Владата скрати два милиони денари за рано…

Два милиони денари помалку ќе даде Владата…

Добро утро со Инфомакс: По патот на…

Во чест на големиот македонски револуционер, апостол…

Добро утро со Инфомакс: Еден чоек шчо…

На денешен ден, 18 јануари 1830 година…