(Фото) Ковачевски разговараше со Макрон и Шолц за европската иднина на Македонија

t

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Тирана се сретнал со францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, каде, како што напиша на Фејсбук, зборувале за европската интеграција на Македонија.

– Со претседателот на Франција Емануел Макрон и канцеларот на Германија Олаф Шолц, кои се наши големи поддржувачи, секогаш имаме конструктивни разговори за европската иднина на Македонија.

Денеска за време на Самитот во Тирана разговаме за актуелните процеси во Република Македонија, посебно во делот на започнатиот скрининг процес како и за предизвиците со кои се соочуваме и успешно ги надминуваме. Тема на нашиот разговор беше и енергетската криза, актуелните состојби во Европа и војната во Украина. – напиша Ковачевски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарското МНР ја искара Македонија: Се однесуваа…

Остра реакција на бугарското МНР по тензијата…

Бугарскиот МВР ироничен: Ќе ви подариме три…

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и…

(Видео) Еве како Ангел Христов и останатите…

Неколку бугарски медиуми и провокатори на социјалните…

(Видео) Нова надеж за уставобранителите: Иницијаторите на…

Сите се сеќаваме на Тиранската платформа која…

Поранешен бугарски заменик МНР: Очекувам судири за…

„Очекувам судири по повод прославата на 151-годишнината…