(Фото) Ковачевски разговараше со Макрон и Шолц за европската иднина на Македонија

t

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Тирана се сретнал со францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, каде, како што напиша на Фејсбук, зборувале за европската интеграција на Македонија.

– Со претседателот на Франција Емануел Макрон и канцеларот на Германија Олаф Шолц, кои се наши големи поддржувачи, секогаш имаме конструктивни разговори за европската иднина на Македонија.

Денеска за време на Самитот во Тирана разговаме за актуелните процеси во Република Македонија, посебно во делот на започнатиот скрининг процес како и за предизвиците со кои се соочуваме и успешно ги надминуваме. Тема на нашиот разговор беше и енергетската криза, актуелните состојби во Европа и војната во Украина. – напиша Ковачевски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…

Тажно: Најмладиот пациент кој оди на дијализа…

Најмладиот пациент во Македонија што оди на…

Никогаш да не се заборави: Се одбележуваат…

Од денеска до недела ќе се одбележуваат…