(Фото) Крвави столчиња, албански знамиња, капчиња со знакот на УЧК: Како помина церемонијата за отварање на споменикот во Слупчане

t

На отворањето на споменикот на УЧК во кумановско Слупчане дојде целиот врв на ДУИ. На сретсело каде е подигнато ова обележје високо 20 метри а „тешко“ 200.000 евра дојде лидерот Ахмети кој порача дека ова треба да не обединува и оти  „Ослободителната народна армија“ која е огранок на УЧК е нераскинлив дел од историјата на оваа земја.

До Ахмети беа министерот за економија Крешник Бектеши, Артан Груби и претседателот на Собранието Талат Џафери кој иако пред три дена рече дека за Бајрам ќе седи дома се појави во Слупчане.

Во селото се вееја знамиња на Албанија, ечеја песни за УЧК а на бината имаше фотографии од борци на оваа организација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џафери на одбележувањето на годишината од основањето…

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат…

Скандалозен потег на Приштина: На собраниската говорница…

Во собранието на Приштина денеска се одбележуваат…

Припадник на УЧК осуден на 26 години…

Салих Мустафа, еден од командантите на терористичките…

Хаос на летот од Брисел за Скопје:…

Патник се соблекол гол до појас, викал…

Нови провокации во Косово: Група Албанци веела…

Група Албанци денеска предизвикаа опасна провокација возејќи…