(Фото) Крвави столчиња ги пречекаа гостите на отварањето на споменикот на УЧК во Слупчане

t

Раководството на општина Липково заедно со раководството на ДУИ, предводено од Али Ахмети денеска во Слупчане го отворија спомен-обележјето во чест на борците на УЧК.

Столчињата на кои седеа гостите беа испрскани со црвена боја која ја симболизира крвта на загинатите борци на УЧК, а имаше оставено и по еден цвет за секој од нив.

Ахмети на отворањето истакна дека УЧК е составен дел од историјата на Македонија, преку која е постигнат Охридскиот договор, кој потоа доведе до Договорот од Преспа, кој го обезбеди членството на земјата во НАТО.

(Фото, Фокус)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Исмаил: Во Втората македонска бригада учетвувале еден…

Волјата на граѓаните на сегашната улица "Адем…

МВР “тресеше” во Слупчане: Пронајдени оружје и…

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-…

Да ги пуштевме од Слупчане да преговараат…

Социјалните мрежи се потсмеваат на траги-комичната ситуација…

Ковачевски за Слупчане: Бунтот го организирале поединци,…

Премиерот Димитар Ковачевски не смета дека сите…

ЕВН ДОБИЛЕ ГАРАНЦИИ: ВЛЕГУВААТ ВО СЛУПЧАНЕ!

Екипите на Електродистрибуција ќе почнат со реконструкција…