(Фото) Крвави столчиња ги пречекаа гостите на отварањето на споменикот на УЧК во Слупчане

t

Раководството на општина Липково заедно со раководството на ДУИ, предводено од Али Ахмети денеска во Слупчане го отворија спомен-обележјето во чест на борците на УЧК.

Столчињата на кои седеа гостите беа испрскани со црвена боја која ја симболизира крвта на загинатите борци на УЧК, а имаше оставено и по еден цвет за секој од нив.

Ахмети на отворањето истакна дека УЧК е составен дел од историјата на Македонија, преку која е постигнат Охридскиот договор, кој потоа доведе до Договорот од Преспа, кој го обезбеди членството на земјата во НАТО.

(Фото, Фокус)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови провокации во Косово: Група Албанци веела…

Група Албанци денеска предизвикаа опасна провокација возејќи…

Митовски: Споменикот на УЧК е направен со…

Во гостување во емисијата "Што не е…

Никна уште еден УЧК споменик! Се слави…

И додека сè уште јавноста ја бранува…

Пендаровски: Споменикот на УЧК во Слупчане е…

Во политичка смисла, дур сме живи ние…

Алијанса за Албанците се навредија: ДУИ не…

Голем удар и навреда за славата на…