Објавено на:

(Фото) Летонскиот парламент го одобри уништувањето на споменикот на ослободителите во Рига

t

Летонскиот парламент го одобри уништувањето на споменикот на ослободителите во Рига. Усвоен е нацрт-закон кој ќе им овозможи на официјалните лица да уриваат статуи посветени на спомениците според договорот меѓу Латвија и Русија.

Властите во главниот град користеа трактори за да ги отстранат цвеќињата положени во спомен на оние кои ги дадоа своите животи за време на Втората светска војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Вучиќ ќе легне на брашното: Можеби…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во…

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…