(Фото) МВР ќе ги “плаши” возачите на Тетово-Гостивар со картонски полицаец

t

МВР денеска соопшти дека е преземена „нова превентивна активност“ на подрачјето на СВР Тетово – поставена е картонска макета од полицаец на надвозник на автопатот Тетово-Гостивар, со цел „да се влијае за поголем сообраќаен ред и безбедност на патиштата на подрачјето кое ингерентно го покрива“.

Полицијата појаснува дека поставила „мобилна макета на полицаец со радар на надвозникот за тетовско Камењане, а која според првично сондираните сознанија и искуства, „позитивно се одразила врз брзината со која се движеле возилата во насока кон Гостивар и обратно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претрес на МВР во кумановско: Утврдени неправилности…

Полицијата во соработка со претставници на други…

Акција на МВР: Приведени седуммина, пронајдена дрога…

Полицијата од СВР Тетово во период од…

Нормализиран сообраќајот на патниот правец Тетово-Гостивар

Сообраќајот на патниот правец Гостивар-Тетово кај кључка…

Тешка сообраќајна несреќа на патот Тетово-Гостивар: Три…

Три лица се повредени во сообраќајна незгода,…

Приведен дилер од Скопје

Денеска, на улица „Марко Орешковиќ“ во Скопје, полициски…