Објавено на:

(ФОТО) Морничаво: Ова е момчето кое направи масакр во училиште во САД – го фотографирал и оружјето

t

18-годишен маж отвори оган во основно училиште во Увалде, Тексас, во вторник, при што уби 14 ученици и еден наставник, изјави гувернерот Грег Абот.
Вооружениот напаѓач исто така е мртов, рече тој. Името на напаѓачот е Салвадор Рома.

Во меѓувреме американските медиуми објавија фотографии од напаѓачот.


Портпаролот на болницата Увалде Меморијал, Том Нордвик, претходно изјави дека две лица загинале во пукањето во училиштето и дека 13 деца и еден маж на 40-годишна возраст се лекуваат од повреди.


Универзитетската болница во Сан Антонио на твит објави дека примиле дете и возрасен од пукањето во училиштето. Возрасната, 66-годишна жена, е во критична состојба, соопшти болницата на Твитер.


Видеата снимени од случаен минувач, Исаиас Мелендез, покажуваат голем број вооружени полицајци на местото на настанот, додека други бегаат од училиштето.


Округот Увалде, кој се наоѓа на околу 85 милји западно од Сан Антонио, имаше население од околу 25.000 заклучно со пописот во 2020 година.


Robb Elementary е училиште за ученици од второ до четврто одделение и имало 535 ученици во учебната 2020-2021 година, според податоците на државата. Околу 90% од студентите се шпанци, а околу 81% се економски обесправени, покажуваат податоците. Четврток требаше да биде последен училишен ден пред летниот распуст.


Училишната област соопшти дека ги откажува сите училишни активности по пукањето.
ФБИ и Бирото за алкохол, тутун, огнено оружје и експлозиви (ATF) и помагаат на локалната полиција во истрагата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Масакар во католичка црква во Нигерија: Има…

Се стравува дека десетици верници, меѓу кои…

(Видео) Храброст на ниво: Полицајците од Тексас…

Полицајците од Тексас чекале надвор од училиштето…

Купил две пушки и 375 куршуми легално:…

Деветнаесетте деца и двајцата наставници убиени во…

(ФОТО) Морничаво: Ова е момчето кое направи…

18-годишен маж отвори оган во основно училиште…

(Видео) Хорор во Тексас: При престрелка во…

Пукање во основно училиште во Тексас, јавува…