Објавено на:

(Фото) Не е само Полска: Руски политичар бара денацификација на уште пет други држави

t

Сергеј Савостјанов, член на Руската комунистичка партија и претставник во локалното собрание во поширокиот московски регион, на вчерашната парламентарна седница предложи Русија да „денацифицира“ уште шест земји – Казахстан и Молдавија и четири членки на НАТО – Полска, Литванија, Латвија и Естонија.

Рускиот претседател Владимир Путин межу причините за инвазијата на Украина, ја наброја и потребата земјата да се „денацифицира“ и „демилитаризира“.

Инаку претседателот на Украина Володимир Зеленски е со еврејско потекло, а неговите предци биле убиени во холокаустот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…

Путин: Се решаваат проблемите на руската армија…

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи за проблемите…

Ќе ги смири ли Ердоган Русија и…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на…

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во…

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја…

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски…