Објавено на:

(Фото) Обид за атентат врз Роберт Кенеди: уапсен вооружен човек

t

Вооружениот човек кој носел полициски беџ и кој тврдел дека е дел од приватното обезбедување кое го чува демократскиот кандидат за трката за номинација за претседател на САД – Роберт Кенеди Јуниор, беше уапсен вчера во Лoс Анџелес, каде Кенеди требало да одржи митинг со говор. Во инцидентот немало пукање.

Апсењето беше обајвено од Брајтбарт Њуз, а подоцна беше и потврдено од самиот Робер Кенеди Џуниор на платформата Х (Твитер), кој потенцира дека се` уште не му се дава заштита од Тајната служба која неговиот противкандидат и претседател на САД, Бајден треба да ја одобри. По правило сите номинирани кандидати за претседател треба да добијат заштита од Тајната служба на САД која е задолжена за заштита на официјални лица од највисок профил. Таткото на Роберт Кенеди и неговиот вујко Џон Кенеди беа двајцата убиени од атентатори едниот во Лос Анџелес во 1968-ма, а другиот во Далас во 1963-та. Роберт Кенеди претходно изјави дека и двајцата, неговиот татко и неговиот вујко, се убиени од криминални елементи во владата на САД.

Кенеди пушти слика од потенцијалниот атентатор кој беше уапсен и се заблагодари на своето приватно обезбедување:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вашингтон Пост: СБУ го организираше убиството на…

Вашингтон Пост цитирајќи изјави напишаа дека за…

Роберт Кенеди Јуниор ги откачи демократите и…

Роберт Кенеди Јуниор ќе се одвои од…

(Фото) Обид за атентат врз Роберт Кенеди:…

Вооружениот човек кој носел полициски беџ и…

Караван со поддржувачи на Роберт Кенеди Јуниор…

Денес, поддржувачите на демократскиот претседателски кандидат Роберт…

27 години од атентатот врз Киро Глигоров:…

На денешен ден пред 27 години врз…