(Фото) Ова не е на арно: Цената на житото руши рекорди

t

Цената на житото ги руши сите рекорди.

Цената на житото вчера беше 453 долари за тон, а пред една недела 422 долари.

Сушата во Индија, ситуацијата во Украина и антируските ограничувања се причина за растот на цените, поради што светот веќе почна да зборува за „кризата со храна“.

Таква криза во Русија нема да има, со оглед на тоа што претседателот Владимир Путин неодамна објави рекордна жетва од 87 милиони тони пченица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло порасна цената на житото!

Цената на житото на светските берзи се…

Путин: Западот го ограби украинското жито

Русија не го започна конфликтот во Украина,…

Голем пад на цената на житото по…

Неодамна потпишаните договори во Истанбул за непречен…

Договорот за извоз на жито ја буди…

По потпишувањето на Договорот за извоз на…

(Фото) Најнова вест: Русија дозволи слободно движење…

Русија потпиша документи за укинување на ограничувањата…