Објавено на:

(Фото) Овие руски олигарси умреа под сомнителни околности

t

Десетина руски олигарси загинаа или починаа под мистериозни околности последниве неколку месеци.

Сомнежите се деа тоа се дело на специјалната единица ГРУ и на претседателот Путин.

Владислав Авајев (51 )поранешен функционер на Кремљ 28 април, Според официјална верзија си го одзел животот откако ги убил сопругата и ќерката (13).ж

Тој имаше врски на високо ниво со водечката руска финансиска институција Газпром банка.

Сергеј Протошења (55)поранешниот потпретседател Новатек. Официјална верзија: самоубиство Тој беше пронајден обесен во Шпанија откако наводно со секира ги убил сопругата Наталија (53) и нивната ќерка тинејџерка Марија (18).

Александар Тјулаков (61)висок финансиски и безбедносен функционер на Гаспром 23 февруари, официјална верзија: самоубиство.

Тој беше пронајден мртов само еден ден откако Путин нареди инвазија на Украина

Леонид Шулман (61)раководител за транспорт во Гаспром Инвест 2 февруари, официјална верзија: самоубиство Тој беше пронајден мртов во бањата во стан во Москва во истата зграда каде што живеел Тјулаков.

Василиј Мелников (48)сопственик на фармацевтскиот гигант „Медстом“ 23 март, официјална верзија: убиство и самоубиство Истрагата, наводно, утврдила дека тој ги убил сопругата и нивните две малолетни деца, а потоа се осудил во својот дом во Нижни Новгород.

Микаил Ватфорд (67)нафтен олигарх со украинско потекло 3 март, официјална верзија: непозната причина за смртта Тој беше пронајден мртов во својот дом во Сари, Британија, беше познат како Миша, а името го промени откако го напушти СССР и се пресели во Лондон.

Александар Суботин (43)поранешен извршен директор на енергетскиот гигант Лукоил. Официјална верзија: срцев удар.

Тој почина откако наводно побарал помош од шаман од Митишчи, град североисточно од Москва, за да го излечи мамурлакот. На неговото тело наводно бил пронајден рез во кој бил вметнат отров од жаба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко: Ако им треба помош на нашите…

Зборувајќи за време на државната посета на…

Еден гол му беше доволен на Интер…

Бранителот на пехарот во Купот на Италија,…

Заврши седницата на ИО на СДСМ: Еве…

(Интегрален текст од изјавата на Богданка Кузеска,…

(Видео) Грев е ова што ѝ го…

Грев е тоа што ѝ го прават…

(Видео) Ангелов ексклузивно за Инфомакс: На следните…

Доколку на наредните избори не добиеме 100%…