(Фото) Партијата на Каракачанов протестира против кревање на ветото: „Македонија е бугарска“

t

Во Кресна најавен е широк национален протест од ВМРО. Причината е темата Северна Македонија и нејзиното членство во Европската Унија. Протестот е насловен „Не ја предавај Македонија“, пишува БНТ.

Насобраните го блокираа сообраќајот на главниот пат Е-79 во атарот на градот Кресна. Најавија дека потоа цел ден ќе возат со автомобили со 20 км/ч во правец Кресна – Благоевград и назад.


Причина за протестот, според нив, е колебливиот став на владата и премиерот Кирил Петков во однос на Македонија и нејзиното членство во ЕУ. Премиерот вчера го повика претседателот Радев да го свика Советот за национална безбедност на оваа тема. Токму против ова барање се изјаснува ВМРО.

– Ќе се обидат да го сменат ставот во насока „да ги оставиме да почнат да преговараат, па ако е така, ќе ги запреме“. Жал ми е за тешкотиите што ќе наидат, но на крајот, Македонија е национална кауза и за тоа мора да се направат некои жртви, вклучително и непријатностите на патот, рече потпретседателот на ВМРО, Ангел Џамбазки.

Засега не е планиран поголем протест во Софија, но партијата соопшти дека планира да протестира во наредните денови на клучните патишта во земјата и на граничните премини со Македонија.

Целта е Бугарија да не отстапи од барањата за контроверзните прашања, поради што стави вето на преговорите на земјава за членство во ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Кина со закана: Ќе го вратиме Тајван

Пекинг нема да се двоуми да го…

85 санкции за брзо возење на автопатот…

Како што соопштија од МВР, од нив,…

Сенаторот Ковитиди: Американското „партнерство“ во Пафицикот е…

Механизмот инициран од САД за партнерство во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…