Објавено на:

(Фото) Повредени новинари на Раша Тудеј во Доњецк – се нашле сред артилериски оган

t

Екипата на RT, предводена од репортерот Валентин Горшенин, во петокот беше погодена од ракетна артилерија во близина на градот Докучаевск, во Доњецката Народна Република.

Двајца сниматели, Владимир Баталин и Виктор Мирошников, се здобиле со рани од шрапнели и итно биле пренесени во локалната болница. Самиот Горшенин не беше повреден во гранатирањето.

Екипажот беше под оган за време на ракетниот артилериски напад кога застана на бензинска пумпа во градот за да зема кафе, рече Горшенин. Ниту една вистинска воена цел немаше никаде во близина на локацијата, додаде новинарот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Доњецк: Соледар е потполно ослободен и под…

Штабот на територијалната одбрана на Доњецката Народна…

Пушилин најави жестока офанзива? По ослободувањето на…

Вршителот на должноста шеф на Доњецката Народна…

Украинската војска “божиќно” го гранатираа Доњецк

Властите во самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР)…

УКРАИНЦИТЕ СО ХИМАРС ГО НАПАДНАА РЕГИОНОТ МАКЕЕВКА…

Вооружените сили на Украина го нападнаа местото…

Во гранатирање почина потпретседателката на парламентот на…

Потпретседателката на парламентот на непризнатата проруска Донецка…