Објавено на:

(Фото) Позната данско-шведска компанија го повлекува производот кефир заради амбалажата на која е прикажана познатата црква “Свети Василиј Блажени” во Москва

t

Данско-шведската компанија „Арла“ ја прекина продажбата на кефир бидејќи на амбалажата се прикажани куполи на црквата Свети Василиј Блажени, познатата московска црква која се наоѓа на Црвениот плоштад.

„Пакувањето е поврзано со Русија на начин што ние не го сметаме за соодветен во сегашните околности. Производот ќе се врати со поинаков дизајн подоцна оваа година“, велат од компанијата.

Другите производи на компанијата „со источни имиња“, на пример – Сметена, остануваат на полиците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва ѝ се закани на Чешка: Ќе…

Одлуката на Чешка за замрзнување на руските…

Москва до Вашингтон: Погледнете ја вистината во…

Американските власти ќе бидат принудени да ја…

Папата сакал да оди во Москва и…

Папата Франциск во интервју за медиумот „Осерваторе…

Азаров: Се подготвува ита посета на Москва…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен може да…

Москва: САД одржува вежби за биолошка војна…

Во Лавов, со поддршка на САД, се…