(Фото) Пораката која го преплави фејсбук: Политички затвореници во Македонија #НеИгнорирај

t

Мастро Дурловски со активизам за праведна држва го посвети вчерашниот концерт на политичките затвореници во Маекдонија и на Фејсбук порача „Вечерашниов мој настап на гала концертот во македонската опера и балет го посветувам на политичките затвореници во Македонија.
#НеИгнорирај

Неговата објава со голема брзина се рашири на социјалните мрежи. Огромен број на луѓе се приклучија, со цел да ја единствено да застанат позади неправдите и политичкиот прогон во Македонија. Дел од нив напишаа:
„Правдата мора да биде задоволена. Правда за оние кои добиваат пресуди како резултат на политички монтирани случаи. Стоп за политизирано судство!
#НеИгнорирај“
„Слобода за Вили Гајда, Игор Југ, Јане Ченто, Горан Ангелов и сите осудени и жигосани македонски патриоти, чиј огромен човечки интегритет ќе остане недостижен за повеќето од нас ,,слободните”“
„Еден од ретките кој застана зад својот Народ кога требаше а кога останатите претпочитаа молчење и интерес ..
Респект 🙏👏👏“
„Да, во Македонија има политички затвореници и политички прогон. И никој од нас не смее да остане слеп и глув на тие факти. Оти, сиот овој прогон е насочен исклучиво против здравото македонско национално ткиво. А без тоа ткиво, брзо ќе и го извадат срцето на Македонија.


Igor Durlovski, твојата големина и како човек и како Македонец е поттик за многумина. Ти благодарам, брату.“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинец од Харков уапсен во хотел во…

На 05.07.2022 година во 01 часот во…

(Видео) Се вжештува атмосферата пред Влада

Се вжештува атмосферата пред Владата. Иако во…

Познат е новиот ковид биланс, бројот на…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Средба на Пендаровски со претседателот на Европскиот…

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со…

Левица: Во 19:00 часот се гледаме пред…

,,СОГРАЃАНИ, ПАТРИОТИ, МАКЕДОНЦИ - ПРОТЕСТИТЕ ЗА ОДБРАНА…