(Фото) Првпат после 2015 година еврото падна под 59 рубљи!

t

Рубљата го зајакнува својот раст во понеделник: еврото го тестира кружното ниво од 59 рубљи за прв пат од јуни 2015 година, покажуваат податоците на Московската берза.


Курсот на доларот со порамнувања во 16.29 часот по московско време падна за 2,75 рубљи, на 57,48 рубљи, еврото – за 3,99 рубљи, на 58,81 рубљи, произлегува од податоците на Московската берза.

Официјалната стапка на доларот во однос на рубљата, утврдена од Централната банка на Руската Федерација во вторникот, падна за 67,75 копејки, на 58,2087 рубли, курсот на еврото – за 51,02 копејки, на 60,3851 рубљи, произлегува од податоците на Банката на Русија. .
Централната банка на Руската Федерација ги одредува официјалните курсеви на доларот и еврото во однос на рубљата во работните денови, користејќи ги пазарните стапки на Московската берза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Централната банка на Русија почнува со етапно…

Централната банка на Русија откри дека започнала…

Првпат во историјата: Кинескиот јуан го надмина…

За прв пат во историјата: Кинескиот јуан…

Благ пад на вредноста на доларот и…

Доларот падна втор ден по ред, a…

Курсна листа на НБРМ: Видете колку чинат…

Според средната курсна листа на Народната банка,…

Русите задоволни: Еврото падна под 57 рубљи

Рубљата продолжува да зајакнува во однос на…