Објавено на:

(Фото) Пред Путин се стои мирно: Кинескиот министер за одбрана со војнички поздрав за претседателот на Руската Федерација

t

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со кинескиот министер за одбрана Ли Шанфу во Москва и ја поздрави воената соработка меѓу двете земји, кои прогласија „безгранично“ партнерство, пренесе Ројтерс, повикувајќи се на БТА.

На снимката од состанокот објавена од Кремљ се гледа како Путин се ракува со Ли пред да седнат на маса. Присутен беше и рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, на чија покана кинескиот министер за одбрана е во Москва од 16 до 19 април. „Развојот на односите меѓу нашите два народи оди добро во сите области – во економијата, социјалните, културните и образовните сектори, како и во воените оддели“, рече Путин во своето обраќање.

Пекинг ја најави посетата на Ли на Москва минатата недела, велејќи дека ќе се сретне со претставници на одбраната, но не се споменуваше средба со Путин.

Кинескиот претседател Си Џинпинг минатиот месец се сретна со Путин во Москва. Русија и Кина се обидуваат дополнително да ги зајакнат своите економски, политички и воени врски откако Москва испрати десетици илјади војници во Украина во февруари 2022 година.

Украинските сили наоѓаат зголемен број кинески компоненти во руското оружје што се користи во Украина, изјави во петокот висок функционер во Киев. Пекинг постојано негираше дека испратил воена опрема во Русија, потсетува Ројтерс.

Руските медиуми тврдат дека се работи за работна средба на кинескиот министер. На видеото од Кремљ објавено од РБЦ се гледа како тој војнички го поздравува Путин, неколку секунди пред двајцата да се ракуваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза…

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од…

Г-7 сака да ги забрани руските дијаманти

Групата од седум најголеми економии во светот…