(Фото) Претседателот и секретарот на бугарското здружение Ванчо Михајлов сликани со кечиња!

t

До редакцијата на Инфомакс пристигнаа фотографии од претседателот и секретарот на бугарскиот Културен центар во Македонија „Иван Михајлов“ од Битола.

На фотографијата се гледа Љупчо Ѓоргиевски претседател на центарот и Благој Шаторов.


Двајцата иако се декларираат како Бугари од Македонија се сликани со албански кечиња, а Шаторов прави и двоглав орел.

Фотографијата до нашата редакција е испратена ден пред отворањето на отворањето на новиот објект на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола од страна на бугарскиот премиер.

Еден од читателите ни испрати и комуникација на Фејсбук на Ѓорѓиевси со извесен Хаким Османи кој тврди дека Македонците се Бугари.

Општинскиот Сојуз на Борци од НОБ – Битола се противи на доаѓањето премиерот на Бугарија, Кирил Петков по повод отворањето на културен центар „Иван Михајлов“.

Од Сојузот на борците сметаат дека со тоа се врши промоција и рехабилитација на фашистичката идеологија милитаризмот и антимакедонските политики од Втората светска војна.

Голем протест е најавен на социјалните мрежи по повод денешното отворање на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, каде што се очекува висока бугарска делегација предводена од премиерот, Кирил Петков.

По тој повод партијата Левица, како и Млади за Македонија, на социјалните мрежи најавија протест против овој чин. И Левица и Млади за Македонија ги повикуваат граѓаните на овој јавен протест

Претходно семејна драма го тресеше секретарот на здружението Ванчо Михајлов, Шаторов откако беше искршено стакло од објектот што го користи секретарот на бугарскиот Културен центар „Иван Михајлов“.

Шаторов сакаше да ја обвини јавноста за етничка нетелоранција и омраза, но вистинскиот сторител сам се пријави на социјалните мрежи. Се работеше за неговата поранешна сопруга која посочи дека таа лично ги демолирала просториите на бугарскиот Културен центар, поради несогласувања со нејзиниот сопруг.

Но тоа не е се, поранешната сопруга на Шаторов, Билјана на Фејсбук сподели застрашувачки обвинувања за поранешниот сопруг меѓу кои дека ја тепал, а нивната ќерка ја слика гола во гениталиите, но и дека маќетата ја држела заклучена во една соба, а и дека и абортирал и дете.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…