(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат на САД и ЕУ дека Заедница на српски општини нема да се формира

t

Во американската амбасада во Приштина во моментов се одржува затворена тркалезна маса на претставници на албанската и српската заедница, вклучително и претставници на косовската политичка сцена и властите и граѓанското општество. Состанокот беше организиран за да се разговара за Заедницата на српските општини. А за тоа време се протестира и во Приштина, токму против „наметнувањето“ на формирање на ЗСО, пренесуваат косовските медиуми.

Пред самиот почеток на денешната средба, од американската амбасада во Приштина соопштија дека со нетрпение очекуваат да слушнат внимателни перспективи од различни групи.

Потсетија дека средбата ја свикале за Заедницата на српските општини на Косово.

Своето присуство на оваа средба претходно го потврди и новоименуваниот министер за заедници, Ненад Рашиќ. Дека добила покана да присуствува на средбата потврди и косовската министерка за надворешни работи Доника Гервала.

Своето присуство вчера го потврдија и претставниците на опозициските партии на Косово – ЛДК и ПДК, а од кабинетот на Вјоса Османи и Албин Курти најавија дека на денешната средба ќе дојдат нивни претставници.

Непосредно пред почетокот на тркалезната маса во американската амбасада, Курти изјави дека не бил лично поканет на средбата. Не сакајќи да ги коментира тие разговори, тој само рече дека „оние кои се поканети нека одат да разговараат за тоа“.

Од друга страна, на прашањето и за тековната средба – Вјоса Османи кусо изјави дека „се што има врска со Америка е добро“.

Во исто време кога започна средбата за ЗСО во американската амбасада, протест против формирањето на ова тело започна и на улиците на Приштина.

Како што пренесува Коха, протестот започна напладне пред косовската влада, а има за цел да се спротивстави на „наметнувањето“ на формирањето на ЗСО. Ја организираше Садри Рамабаја од Албанскиот институт за геополитика.

„Наметнувањето на Заедницата на српските општини е хроника на новонајавената албанско-српска војна“, рече тој, пренесуваат истите медиуми.

„Никој на Косово не ја заборава помошта на Европа за време на борбата за слобода и за изградба на независно Косово. Европа треба да знае дека Албанците се масовно против ЗСО бидејќи се убедени дека оваа нова фрагментација ќе ја доведе земјата во иста ситуација како Босна, преку Република Српска“, рече еден од говорниците.

На состанокот беше најавено дека ќе има масовни протести против формирањето на ЗСО.

„Протестите насекаде ќе бидат масовни, мирни и за поддршка на Владата на Албин Курти, која со сите сили работи на зачувување на интегритетот и суверенитетот на Косово. Албанците ќе се борат да го запрат формирањето на ЗСО и европските институции да го преиспитаат својот став“, беше речено на протестот, пренесуваат медиумите.

Пораки дека се против формирањето на ЗСО, исто така во пресрет на оваа средба, испратија неколку симпатизери на владејачката партија Самоопределување.

По неодамнешната криза на северот на Косово, меѓународните претставници се повеќе инсистираат на две работи – склучување договор врз основа на европскиот предлог и она што Приштина одбива да го направи – формирање на Заедница на српски општини.

Приштинските власти, сепак, продолжуваат да негодуваат на барањата на Западот, додека дури и портпаролот на косовската влада пред неколку дена изјави дека барањето за формирање на ЗСО не е барање на Србија, ниту на меѓународната заедница, туку на Србија. .

Косовскиот премиер повтори дека не се согласува ЗСО да биде предуслов и приоритетен договор и дека за него Заедницата е сè уште неприфатлива и ќе биде се додека е „моноетничка“.

За него е неприфатливо и ЗСО без да се отвори прашањето за конечен договор со меѓусебно признавање. Тоа го повтори и во интервјуто емитувано вчера за РТК2.

Меѓутоа, само еден ден подоцна, т.е. Утринава советникот на Стејт департментот Дерек Шоле и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар во својот авторски текст ексклузивно за KoSSev и Приштина Коха уште еднаш ја повикаа Приштина да го формира ЗСО.

Истото барање вчера го упати и американскиот амбасадор во Приштина, Џеф Ховениер, домаќин на денешната средба, а потоа и германскиот амбасадор Јерн Роде.

Во исто време, вчера во Приштина германската невладина организација Фридрих Еберт официјално го претстави својот нацрт на статутот на ЗСО како свој придонес во дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Според нивниот нацрт, ова тело, освен што нема никакви извршни овластувања, е целосно интегрирано во косовскиот систем, а правата и одговорностите на српската заедница наведуваат „целосен преглед“.

Претставникот на Европската унија Петер Стано денеска го повтори ставот на ЕУ во однос на Заедницата на српски општини – како еден од договорите постигнати во дијалогот, кој мора да се спроведе без одлагање.

„Ставот на ЕУ за ова прашање е познат, сите договори од дијалогот мора да се спроведат без дополнително одлагање и без никакви услови. Ова се однесува и на формирањето на Заедницата, што е законска обврска за Косово“, рече тој.

Истовремено, Европскиот парламент во својот нацрт-извештај за Косово повика на целосно спроведување на сите претходни договори, вклучително и формирање на Заедница на српски општини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…