Објавено на:

(Фото) Реконструирани дел од пешачката и велопатека на улица „16 Македонска бригада“

t

ЈП Улици и патишта Скопје по налог на Град Скопје деновиве го реконструираа оштетениот дел на пешачката и на велопатеката на улицата 16 Македонска бригада, односно пред кружниот тек во населба Железара.

При реконструкцијата извршен е ископ на оштетениот асфалт на дел од површината, отстранети се и оштетените бекатон плочи, а потоа се поставени рабниците, тампон слој и нова асфалтна маса на површина од 550 квадратни метри.

За асфалтирање на овој дел од патеките употребени се 90 тони асфалтна маса. Во текот на реконструкцијата на оваа површина, екипите ги санираа и оштетувањата на пристапната патека кон Паркот на природата Гази Баба со површина од 250 квадратни метри. Со санирањето на оштетените површини се овозможува безбедно движење на пешаците и на велосипедистите во овој дел на градот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон: Ќе го зголемиме производството на артилериски…

Меѓу причините за овој потег е „високата…

Организаторот на Мис Никарагва под истрага поради…

Шејнис Паласиос, критичарка на владата на Даниел…

Обвинителството бара 48 часовен притвор за тројца…

Јавниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје…

Хан: Германија нема време да разговара за…

Владата на Олаф Шолц е премногу занесена…

(Видео) Минхен парализиран од обилните снежни врнежи

Локалните медиуми тврдат дека тоа е најголемиот…