(Фото) Руската војска воспостави контрола над уште еден град во регионот Запорожје

t

Постојано пристигнуваат соопштенија од руската армија за напредокот што го имаат во специјалната воена операција во Украина, која започна на 24 февруари.

Русија и Украина редовно објавуваат било каков напредок на двете страни, информираат за број на жртви и уништен арсенал и инфраструктура.


Пред малку се појавија фотографии на кои се гледаат руски тенкови во град во областа Запорожје.

“Вооружените сили на Руската Федерација воспоставија контрола над градот Каменка-Днипровска во областа Запорожје. “- стои во описот на фотографијата

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

Претседателот на кримскиот парламент: Ослободените украински територии…

Претседателот на кримскиот парламент Владимир Константинов ги…

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…

Официјално: Русија денеска го прекина снабдувањето со…

Рускиот извоз на електрична енергија во Финска…

Русија дозволи евакуација на ранети од Азовстал:…

Руската армија воведе прекин на огнот во…