Објавено на:

(Фото) Скандалозни провокации од РТС: Вселенската патријаршија ја прифати “северномакедонската црква”

t

Српската телевизија РТС не ја прифати добро одлуката на Вселенската патријаршија да ја признае македонската црква под името Охридска архиепископија за канонска црква.

РТС објави текст со скандалозен наслов  „Вселенската патријаршија ја призна „северномакедонската“ црква за канонска“.

Во целиот текст во кој се коментира признавањето на МПЦ-ОА се користи терминот “северномакедонскат црква”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Епископ Иринеј: СПЦ ниту фаворизира, ниту може…

Српската православна црква е неправедно обвинета за…

Денеска нова заедничка богослужба на МПЦ-ОА со…

Со искажана радост за воспоставеното богослужбено и…

Спасеновски: Ставен е духовен печат на признавањето…

Решавањето на црковното прашање е последниот голем…

Османи се заблагодари за приемот на ОА…

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот…

Грчката црква ја прифаќа одлуката на Вселенската…

Православната Црква на Грција денеска излезе со…