Објавено на:

(Фото) Следни за денацификација: Во Москва се појавија билборди со познати Швеѓани кои наводно го поддржувале нацизмот

t

Во Москва на автобуски станици се појавија билборди на кои пишува „Ние сме против нацизмот, но тие не се“ со цитати од познати граѓани на Шведска. Фотографии од два такви постери беа објавени на Твитер од истражувач од шведскиот Одбранбен универзитет Оскар Јонсон. Еден од нив е поставен на автобуска станица во близина на зградата на шведската амбасада во Москва.

Зборот „ние“ на плакатите, нарачани од јавната организација „Нашата победа“, е обоен во боите на руското знаме, а „тие“ во боите на шведското знаме. Првиот билборд ги прикажува портретите на писателката Астрид Линдгрен, режисерот Ингмар Бергман и основачот на ИКЕА Ингвар Кампрад, а другиот го прикажува кралот на Шведска Густав V. Под портретите се изјавите на овие луѓе за нацизмот.

Како што забележува изданието „Локал“, цитатите на познатите личности се многу уредени или извадени од контекст.

Така, плакатот го цитира дневникот на Астрид Линдгрен во јуни 1940 година, кога таа ги изрази своите стравови за можна руска инвазија на Шведска: „Попрво ќе викам ‘Хајл Хитлер!’ до крајот на мојот живот отколку да ги имам Русите овде во Шведска“. Во исто време, писателката беше жесток противник на нацизмот. Бергман и Кампрад биле изложени на нацистичката идеологија во нивната младост, но потоа ѝ се спротивставија.

Шведската премиерка Магдалена Андерсон ја нарече кампањата „целосно неприфатлива“.

Шведското Министерство за надворешни работи соопшти дека нема да влезе во јавна дебата со руската организација која ги поставила плакатите. „Во Русија, клеветата ‘нацизам’ постојано се користи против земји и поединци кои ги критикуваат постапките на Русија“, соопшти Министерството.

По почетокот на војната во Украина, Финска и Шведска, кои се придржуваат до неутрален статус, размислуваат да поднесат барање за влез во НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДЕЛЕГАЦИИ НА ДРЖАВНИОТ И ПОЛИТИЧКИ ВРВ СЕ…

Денес во 12.00 часот пред споменикот на…

Прегазен пешак во Сарај со тешки повреди…

Седумдесет и шестгодишен скопјанец со автомобил удри…

Товарно моторно возило со скопски регистарски таблички…

На 25.03.2023 во 06.00 часот било пријавено…

(Видео) Како Мицкоски тврдеше дека двојазичните униформи…

Трета Опција преку Фејсбук се потсети на…

ЕВРОПА ОСТАНА БЕЗ ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА, Украина…

Британија и Франција веќе објавија дека им…