Објавено на:

(Фото) Соросоидите влегоа во војна со Илон Маск: Невладини организации, Клинтон, Обама стојат позади пропагандата за бојкотирање на Твитер – Не смее да постои “целосна слобода на говор”?

t

Некои од најпознатите либерални фигури се здружија за да ги охрабрат огласувачите да го бојкотираат Твитер доколку Илон Маск ја воведе својата ветена политика на неограничен „слободен говор“.

Дваесет и шест невладини организации и групи за застапување потпишаа писмо во кое изразија загриженост за планот на најбогатиот човек во светот.

Самиот Маск одговори на писмото прашувајќи кој ги финансирал: одговорот е асортиман на „групи за мрачни пари“ како Фондацијата Отворено општество на Џорџ Сорос; НВО основани од поранешни вработени во администрацијата на Клинтон и Обама; богати демократски донатори и нивните семејни фондации; работнички синдикати; и владите на европските народи.

„Преземањето на Твитер од страна на Елон Маск дополнително ќе го токсира нашиот информативен екосистем и ќе биде директна закана за јавната безбедност, особено меѓу оние кои веќе се најранливи и маргинализирани“, напишаа тие.

Тие предупредија дека рекламирањето на Твитер ќе ја види нивната компанија „ризична поврзаност со платформа која ја засилува омразата, екстремизмот, дезинформациите за здравјето и теоретичари на заговор“.

Авторите продолжија: „Под раководство на Маск, Твитер ризикува да стане сливник на дезинформации, со прикачен вашиот бренд, загадувајќи го нашиот информативен екосистем во време кога довербата во институциите и медиумите е веќе на најниско ниво.

„Вашите долари за рекламирање можат или да го финансираат проектот за суета на Маск или да го бараат на одговорност. Ве повикуваме да барате од Маск да ги почитува овие основни стандарди за доверба и безбедност на заедницата и да ги повлече вашите трошоци за рекламирање од Твитер, доколку не се.
Маск, како одговор на писмото, на Твитер напиша: „Кој ги финансира овие организации кои сакаат да го контролираат вашиот пристап до информации? Ајде да истражиме…“

Занесен од критиката, тој додаде: „Сончевата светлина е најдоброто средство за дезинфекција“.

Писмото потпишано од 26-те групи беше испратено со логоа на Accountable Tech, Media Matters for America и Ultraviolet.
Според Influence Watch, групата е основана со околу 2 милиони долари донации од истакнати либерални донатори, како што е Сузи Томпкинс Буел, 78-годишната ко-основач на брендовите за облека Esprit и The North Face; Лео Хиндери, 74, приватен инвеститор специјализиран за медиуми; и Џејмс Хормел, кој почина во август на 88-годишна возраст.

Хормел беше наследник на богатството за пакување месо и првиот отворено геј кој ги претставуваше Соединетите држави како амбасадор – во Луксембург, од 1997 година.

Media Matters е финансиран од коалиција на донатори, вклучително и Националното здружение за образование – најголемиот синдикат во Америка, кој ги претставува наставниците и другиот училишен персонал – и неколку еврејски групи, како што се Комбинираните еврејски филантропии на Голем Бостон и Фондацијата на заедницата на Обединетата еврејска федерација на Сан Диего.

Нита Шодари КООСНОВАЧКА И ШАУНА ТОМАС, КООСНОВАЧКА И ИЗВРШЕН ДИРЕКТОР
FAIR VOTE ОК – КАЈЛ ТЕЈЛОР, основач

Не сите од 26-те групи кои го потпишаа писмото се со седиште во САД.

Fair Vote UK, британска група која работи на „да се справи со прашањето за злоупотреба на податоци, манипулација со гласачите и недостаток на транспарентност на изборите“, е меѓу потписниците.

Група од мал обем, тие ги декларираат сите донации над 500 фунти (624 долари), а само потврдуваат пет такви донации на нивната страница.
ЦЕНТАР ЗА СПРОТИВ ДИГИТАЛНА ОМРАЗА – ИМРАН АХМЕД, основач и извршен директор

Друг потписник со седиште во Британија беше Центарот за борба против дигиталната омраза, предводен од поранешен советник на високи личности во Лабуристичката партија, Имран Ахмед.

Групата се прошири за да има канцеларија во Вашингтон, но нивната работа е главно британска.

„Центарот е најпознат по соработката со Рејчел Рајли за отстранување на контроверзната екстремно десничарска коментаторка Кејти Хопкинс од Твитер и теоретичарот на заговор Дејвид Ајк од Фејсбук и Јутјуб“, според Influence Watch.

ПРИСТАП СЕГА – БРЕТ СОЛОМОН, КАМЕРАН АШРАФ, СИНА РАБАНИ И КИМ ФАМ, КООСНОВАЧИ

Европските влади се силно вклучени во поддршката на уште еден од потписниците – Пристап сега.

Започна за време на изборите во Иран во 2009 година, како активистичка група за организирање и протестирање на изборна измама и известување за кршење на човековите права, групата сега е глобална со канцеларии низ целиот свет.

Нивниот најголем донатор, според нивниот последен извештај, е агенцијата за развој на шведската влада, Сида, а по неа е Фондацијата Отворено општество на Сорос.

Владите на Данска, Германија и Холандија придонесоа големи суми, како и владата на Канада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од слободата на говор? Твитер им…

Профилите на „Твитер“ што припаѓаат на неколку…

(Фото) Маск ги претвори канцелариите на вработените…

Поранешен вработен во „Твитер“ изјави дека новиот…

Маск ги стави вработените во Твитер во…

Новиот сопственик на „Твитер“, Елон Маск, ги…

Зукерберг го “следи” Маск: Мета отпушта илјадници…

Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со…

Бајден удри по Маск: Твитер шири лаги…

Американскиот претседател Џозеф Бајден ги критикуваше Твитер…