(Фото) Со саати смрзнуваат пред Kовид амбулантите во Белград: Огромни редици за тестирање по празниците

t

И утрово се забележани огромни гужви пред Ковид амбулантата во Белград, на социјалните мрежи се шират снимки и фотографии од бескрајни редици, голем број луѓе со часови чекаат за преглед на студ и снег.

Долга колона утрово има и пред Ковид амбуланата во Железник. Се чини дека овде гужвите се вообичаени, бидејќи истото беше и минатата недела, кога новинарите на Блиц затекнале до 70 луѓе кои чекаат пред нив на преглед.


Најдраматично е утрово пред Ковид амбулантата во Нов Белград, каде колоните се формираа уште пред зори, па редот беше огромен и пред 6 часот, се вели во видеото објавено на социјалните мрежи.

Исто така, граѓаните известуваат дека колоните се пред амбулантата Ковид во Винча.

Да потсетиме, во Србија имаше нагло зголемување на бројот на заразени по новогодишните празници, а на 6 јануари го срушивме рекордот – тој ден за 24 часа имало 9.122 позитивни на корона вирусот, што е највисока досега во Србија.

Полни се и Ковид центрите кои работат нон-стоп, а има се повеќе гужви и пред детските клиники за ковид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Складирал 2.000 тони шеќер :Ова е…

Вештачкиот недостиг на шеќер во Србија го…

(Видео) Чудно но вистинито: Се одржа антируски…

Раша тудеј објави видео од Белград каде…

Вулин дециден: Србија нема да воведе санкции…

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин денеска…

Димитров: Македонија е генетски поврзана со Русија…

Проблемот со европската интеграција на Македонија не…

Брнабиќ: Изложени сме на огромни притисоци бидејќи…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека Србија е…