Објавено на:

(Фото) Србија подлегна на притисоците, следуваат нови санкции за Македонија? Двете држави гласаа за суспендирање на Русија од Советот за човекови права на ОН

t

Генералното собрание на ОН ја суспендираше Русија од Советот за човекови права со 93 гласа за, 24 гласа против, а 58 земји беа воздржани.
Србија и Црна Гора гласаа за протерување.

Позитивно гласаше и Македонија, но сепак големо изненадување е реакцијата на Србија.

Кина уште еднаш остана на нејзиниот став дека расправите треба да се водат аргументирано и со докази, оваа држава гласаше против протерувањето од Советот.

Претходно портпаролката на руското МНР, Марија Захарова и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров изјавија дека Русија ќе преземе “одмазднички” мерки против сите кои гласале позитивно или воздржано за нејзино потерување од Советот за човекови права.

Согласно нивните изјави, во наредниот период очекуваме нови санкции за Македонија, но овојпат и за Србија.

Погледнете ја листата на држави и нивниот став околу протерувањето на Русија од Советот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…