Објавено на:

(Фото) Стана главна ѕвезда: Зеленски ќе има обраќање пред Конгресот на САД во среда

t

Зеленски ќе се обрати на седница на Конгресот на САД во среда, виртуелно.

Претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер во понеделникот објавија дека украинскиот претседател Владимир Зеленски ќе се обрати во Конгресот онлајн во среда.

Заедничката изјава на Пелоси и Шумер ја повтори „непоколебливата“ намера на Конгресот „да ја осакати и изолира руската економија“ и да обезбеди безбедносна и економска поддршка на Киев.

Минатата недела Конгресот усвои огромен буџетски нацрт-закон кој вклучува 13,6 милијарди долари помош за Украина – двојно повеќе од она што Белата куќа првично бараше.

Погледнете ја најавата на Конгресот за обраќањето на Зеленски во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров ги спореди САД со Хитлер: И…

Соединетите Американски Држави денеска го потчинија целиот…

Поранешниот шеф на ЦИА се закани: САД…

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе…

Најмалку 78 лица загинаа од ураганот Ијан…

Смртниот биланс од разорниот ураган Ијан со…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

“Најмногу не сакаат”: Од земјите од регионот…

Стејт департментот соопшти повеќе од две милијарди…