(Фото) Стотина луѓе протестираа пред Влада против францускиот предлог

t

Во 19.00 часот денеска пред Владата на Република Македонија започна граѓански протест, кој нема официјален организатор.

Со протестот се изразува револт кон францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија и отпочнување на пристапните преговори на Македонија за влез во Европската Унија.


Францускиот предлог пред неколку денови беше објавен во бугарските медиуми, со кој се предвидува немешање на Македонија во внатрешните работи на Бугарија, што во Бугарија се толкува како откажување од македонското малцинство таму. Предлогот предвидува одредени историски личности да се слават како заеднички, македонскиот јазик си доби бројче 2 во името, а се бара и промена на името на Самоиловата тврдина во Охрид и внесување на Бугарите во македонскиот Устав.

Целиот предлог може да го прочитате на следниот ЛИНК.

На протестот пред Владата според наши информации биле приутни околу 400 луѓе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

(Фото) Стотина луѓе протестираа пред Влада против…

Во 19.00 часот денеска пред Владата на…

Бидејќи по не знам кој пат ќе…

Александра Теменугова од Институтот за комуникациски студии…

ВОНРЕДНА ВЕСТ: ПАДНА ВЛАДАТА НА КИРИЛ ПЕТКОВ

Владата на Кирил Петков падна по гласањето…

Владата се фали: Цените на основните производи…

Според Владата, одлуката за замрзнување на маржата…