(Фото) Страшна несреќа во Хрватска: Се судрија товарен и патнички воз, има мртви

t

Товарен и патнички воз се судриле вчера вечер во близина на местото Новска, во областа Славонија во Хрватска, јавуваат локалните медиуми.

Во несреќата, според неофицијални информации, има неколкумина загинати, како и десетина повредени луѓе. Дел од медиумите објавија дека во товарниот воз имало мигранти.

Судирот се случил меѓу Окучани и Новска, на околу 100 километри југоисточно од Загреб, околу 21 часот и 30 минути, пишува „Јутарњи лист“.

Телевизијата Нова објави, исто така од неофицијални извори, дека патничкиот воз број 2506, кој сообраќал на релација меѓу Винковци и Новска, поминал на црвено светло и со полна брзина налетал на товарниот воз, кој запрел поради дефект.

На фотографиите што ги објави Дневник, се гледа дека патничкиот воз се превртел во несреќата, а медиумот јави дека спасувачите се трудат да ги извлечат преживеаните од згмечените вагони.

На местото на несреќата има голем број полицајци, пожарникари и возила на итната помош, а таму вечерва тргнаа и премиерот и претседателот на Хрватска, Андреј Пленковиќ и Зоран Милановиќ.

Вчера вечер се огласи и државната компанија Хрватски железници, која изрази сочувство до семејствата на загинатите, соопшти дека започнала истрага, но не откри повеќе детали за несреќата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пијан Македонец со автомобил удрил во автобус…

Во понеделникот околу 19 часот и 20…

Србија и Хрватска повторно “на нож”: Одбиено…

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ…

Србија ја прозва Хрватска за протерувањето на…

Министерството за надворешни работи на Србија денеска…

СТРАШНО: Ученици од Хрватска фотографирани како користат…

За време на неодамнешната посета на Вуковар,…

Хрватскиот министер кој предизвика тешка сообраќајна несреќа…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ на прес-конференција…