Објавено на:

(Фото) Судир на камион и воз во Унгарија, има загинати – вагон излетал од шините

t

Камион налетал на воз во јужна Унгарија, а при судирот возот излетал на шини.

Полицијата соопштила дека неколку луѓе го загубиле животот.


Државната железничка компанија соопшти дека камионот поминал низ црвено светло на семафорот и налетал на воз поради што вагон испаднал од шините со 22 патници. Од нив двајца се тешко, а осуммина полесно повредени.

-Спасувачката акција е во тек, па се уште не можеме да го отврдиме бројот на жртви, вели портпаролот на полицијата.

Локалниот портал delmagiar.hu објавил дека загинале седум лица во несреќата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Коњ се појави на тераса во…

Необичен настан се случи вечерва во скопско…

Богојески: Бугарите лажат дека ги нашле моштите…

Петар Богојески укажува на ситуацијата во Бугарија деновиве,…

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Охриѓанка заврши во болница откако падна од…

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…